10 cech dobrego bukmachera online

Zakłady sportowe przez Internet to rozrywka, która zyskała bardzo na popularności od początku tego stulecia. Masowy dostęp do sieci, wszechobecne smartfony i tablety oraz nowe przepisy pozwalające legalnie obstawiać online w Polsce spowodowały, że o zakładach bukmacherskich w Internecie słyszał już chyba każdy.

Ale jak wybrać dobrego bukmachera? Komu powierzyć swoje pieniądze i gdzie najlepiej obstawiać? W tym artykule postaramy się przedstawić 10 cech dobrego buka online, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem typowania w zakłady sportowe.


1. LICENCJA

Mimo że w sieci natknąć się można na wiele reklam bukmacherów zagranicznych, którzy gotowi są otworzyć konto gracza dla Polaków, należy zachować ostrożność przy tego typu decyzji. W świetle prawa polskiego obstawianie u buka bez licencji jest karalne, a poza tym większość z nich na skutek blokad i zakazów nie jest w stanie zaoferować popularnych i bezpiecznych metod wpłaty pieniędzy, do których przyzwyczajeni są klienci z polskiego Internetu. Dlatego przy wyborze bukmachera należy po pierwsze zwrócić uwagę na licencję.

Polska licencja na organizowanie zakładów wzajemnych przez Internet jest dla gracza solidną gwarancją bezpieczeństwa swoich pieniędzy i danych. Każdy licencjonowany bukmacher musi przejść rygorystyczny proces koncesyjny zanim otrzyma pozwolenie na taką działalność; musi też wyłożyć spore pieniądze na zabezpieczenie wypłat.

Przypominamy oczywiście, że każdy z bukmacherów rekomendowanych na naszej stronie posiada taką licencję.


2. OFERTA I KURSY

Dla wielu typerów – i chyba słusznie – absolutny numer jeden. W końcu o to chodzi w zakładach sportowych. Można się spierać o to czy strona bukmachera jest ładna, czy promocja jest hojna, ale nie obstawimy ulubionego zawodnika czy klubu, jeśli nie będzie na niego zakładu.

Oczywiście, każdemu bukmacherowi zależy na tym, aby mieć jak najszerszą ofertę dyscyplin, rozgrywek i wydarzeń, ale to wszystko wiąże się dla niego z kosztami, dlatego musi brać pod uwagę popularność konkretnych sportów na danym rynku.

Same kursy też są elementem walki o klienta, ale szczerze mówiąc, w przypadku sportów masowych nie można liczyć na duże odchylenia między jednym operatorem a drugim. Jeśli należysz do bardziej aktywnych typerów i spędzasz dużo czasu na analizach, systemach i obliczeniach, zapewne i tak będziesz miał aktywne i zasilone konto u każdego liczącego się bukmachera i kupon puścisz tam, gdzie akurat będzie najkorzystniejszy kurs.

Tak czy siak, warto spojrzeć na całościową ofertę i dostępne dyscypliny, szczególnie jeśli specjalizujesz się w bardziej niszowych sportach lub jeśli grasz dużo zakładów kombinacyjnych i szukasz np. wielu wydarzeń o niskim kursie do akumulatora.


3. WPŁATY I WYPŁATY

Obstawianie przez Internet wiąże się z płatnościami elektronicznymi. Choć niektórym ciężko w to uwierzyć, Polska jest w czołówce światowej, jeśli chodzi o bankowość elektroniczną. Podczas gdy w USA ludzie wciąż wypisują czeki, Polacy masowo korzystają z błyskawicznych przelewów bankowych, kart zbliżeniowych czy coraz bardziej popularnych płatności telefonem czy systemem BLIK.

Ocena bukmachera pod tym kątem jest dosyć prosta. Wystarczy wejść na jego stronę, zajrzeć w sekcję WPŁATY (lub DEPOZYT) i sprawdzić dostępne opcje. Jeśli oferuje to, z czego korzystamy na co dzień robiąc zakupy online – jesteśmy w domu. Dodajmy, że standardem u dobrego polskiego buka z licencją powinny być przelewy błyskawiczne (najczęściej system Przelewy24, DotPay, Upay), portfele elektroniczne (Skrill, PaymentIcon), karty kredytowe (Visa, MasterCard), ewentualnie tradycyjne przelewy online (wpisywane z palca) czy zyskujący popularność system płatności wzajemnych BLIK.

Wypłata wygranych następuje z reguły na konto bankowe gracza, którego numer należy podać przy rejestracji konta. Czasy wypłaty mogą się różnić, ale dobry bukmacher powinien dokonać jej z reguły w ciągu kilku godzin od zlecenia (w zależności od banku).

Solidny, nowoczesny bukmacher nie pobiera opłat ani od wpłaty, ani wypłaty. Grube ryby muszą jednak pamiętać o limitach jednorazowych wpłat, które z reguły podane są przy konkretnej metodzie depozytu.


4. PRZEJRZYSTOŚĆ I UKŁAD STRONY

Choć to, jak wygląda strona bukmachera w Internecie może być kwestią gustu, na pewno warto poświęcić chwilę, aby pokręcić się po niej przed założeniem konta. O ile kolory czy użyty krój liter podlegają subiektywnej ocenie, to już nawigacja po serwisie, łatwość z jaką znajdujemy poszczególne dyscypliny, szybkość z jaką konstruujemy nasz kupon, przejrzystość z jaką śledzimy zakłady na żywo, jakość i szczegółowość tych relacji – to wszystko powoduje, że na dłuższą metę buk bukowi nie równy.

Wielu typerów często nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego tu a nie gdzie indziej lubi obstawiać – po prostu to jak wykonana i przemyślana jest strona www czy aplikacja mobilna bukmachera (tzw. funkcjonalność serwisu) jest sprawą pierwszorzędną, choć trudno uchwytną do opisania.

Warto więc, jak już wspomnieliśmy, „przeklikać” sobie z ciekawości wszystkie główne sekcje strony i jeśli czujemy się tam dobrze, możemy przejść do rejestracji konta i obstawiania.


5. WERSJA MOBILNA

Kiedyś – siermiężny dodatek do strony www lub ekstrawagancja operatora. Dzisiaj – absolutna podstawa. Korzystanie z urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów – na wielu płaszczyznach bukmacherskiego biznesu przerosło już korzystanie ze stacjonarnego komputera. I chociaż wielu doświadczonych typerów nad mobilność telefonu przekłada sobie wygodę i przejrzystość jaką daje duży ekran, jest już wielu graczy, którzy po prostu … nie mają komputera.

Mobilna wersja serwisu bukmacherskiego czy dedykowana aplikacja jest szczególnie przydatna podczas obstawiania na żywo (w trakcie trwania wydarzenia sportowego) oraz w przypadku grania na wąskim zakresie rynków (np. u specjalistów od jednej dyscypliny czy ligi). Jeśli do takich należysz i lubisz wszystko robić z ekranu swojego smartfona, sprawdź przed założeniem konta co oferuje potencjalny bukmacher.

Zwróć uwagę na zgodność jego oprogramowania z Twoim sprzętem mobilnym, w przypadku aplikacji – na szybkość działania (z tym bywa różnie…), na responsywność strony w wersji mobilnej (czyli to jak dostosowuje się do Twojego ekranu). Należy też pamiętać, że u niektórych bukmacherów nie wszystkie opcje czy funkcje administracyjne są dostępne z platformy mobilnej – czasami, aby dokonać pełnej weryfikacji konta, wysłać dokumenty czy wpłacić pieniądze konkretną metodą należy jednak usiąść do komputera.

Eksperci jednak nie mają wątpliwości: przyszłość należy do tych bukmacherów, u których wersja mobilna zakładów sportowych będzie działać nie tylko poprawnie i szybko, ale również atrakcyjnie i zachęcająco. Od tego kierunku nie ma odwrotu.


6. BONUSY I PROMOCJE

Ważny element oferty każdego bukmachera, choć opinie na ten temat mogą się różnić między mniej i bardziej doświadczonymi typerami. Ci którzy zaczynają przygodę z bukmacherką kuszeni są setkami czy nawet tysiącami złotych „bonusa powitalnego” lub kilkoma dyszkami darmowego pierwszego zakładu – i taka też jest rola tych instrumentów promocyjnych: zachęcić do wyboru buka i założyć konto. Doświadczeni gracze przywiązują do tego mniejszą wagę – dla nich ważne są dobre kursy, ciekawe zakłady czy nakładane limity.

Prawda bowiem jest taka, że do historii tego biznesu należą już czasy, gdzie faktycznie można było wyciągnąć od buka jakieś znaczące finansowe korzyści. Dzisiejsze bonusy obwarowane są wieloma warunkami i to co z wierzchu świeci się złotem, faktycznie może nawet przynieść straty. Ale – diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Dlatego należy na chłodno podchodzić do każdej oferty typu „1500 zł GRATIS!!!”, przeanalizować faktyczne warunki odbioru takiej premii, sprawdzić okres jej ważności, kursy po jakich należy grać, aby spełnić wymagania wypłaty, itd.

Warto też spojrzeć na inne formy promocji buka, którymi walczy ze swoją konkurencją – a do tych należą wszystkiego rodzaju konkursy, loterie, programy lojalnościowe (zbieranie punktów, które można potem wymienić na nagrody) czy wspieranie w ramach umowy sponsorskiej lokalnego klubu sportowego. To ostatnie przekłada się często na tańsze karnety czy klubowe gadżety dla typerów-kibiców.


7. ZAKŁADY „LIVE” (NA ŻYWO)

Oferta obstawiania na żywo jeszcze kilka lat temu była skromnym dodatkiem do standardowej oferty przedmeczowej każdego buka. Zyskała jednak mocno na popularności wraz ze wzrostem korzystania z urządzeń mobilnych. Pozwalają one bowiem jednocześnie oglądać mecz na stadionie czy przed telewizorem i obstawiać na żywo – w trakcie trwania spotkania – na ekranie smartfona.

Zakłady na żywo to też większa adrenalina i dla wielu typerów okazja do przetestowania krótkookresowych strategii – z reguły „na szybkie odegranie się”… Specjaliści od konkretnej dyscypliny dopiero w trakcie meczu są w stanie celnie określić formę zawodnika czy drużyny i jeszcze przed zakończeniem spotkania zarobić spore pieniądze na podjęciu szybkich decyzji.

Jeśli należysz do takich typerów, sprawdź ofertę potencjalnego buka w tym zakresie. Zwróć uwagę na ilość oferowanych rynków (dyscypliny i wydarzenia), funkcjonalność panelu do obstawiania, szybkość przyjmowania zakładów (często liczyć się będą sekundy!). Pamiętaj też o tym, że wielu bukmacherów oferuje obok zakładów na żywo transmisję z wydarzenia w formie streamingu video – wówczas możesz na jego stronie oglądać mecz i obstawiać jednocześnie.


8. POMOC i OBSŁUGA KLIENTA

Ważna cecha każdego bukmachera, której działanie jednak najlepiej ocenić na podstawie własnych doświadczeń, ewentualnie opinii znajomych graczy. Oczywiście, w przypadku bukmachera idealnego pomoc nie jest potrzebna – wszystko widać na stronie, wszystko działa i wszystko jest jasne. Jednak takich serwisów nie ma i prędzej czy później trzeba coś wyjaśnić z działem obsługi.

Standardem w dzisiejszych czasach jest obsługa elektroniczna, mająca z reguły formę okienka z czatem na żywo, formularza kontaktowego ze strony www lub adresu mailowego. Dawniej były popularne też telefony – dla tych bardziej niecierpliwych czy wkurzonych – ale odchodzi się od tego rozwiązania. Cyfrowy zapis rozmowy czy korespondencji mailowej jest bowiem dla obu stron dowodem w przypadku reklamacji czy ustalenia kto ma rację w sporze i jak potraktowany był klient.

Jednak takie sprawy ciężko ocenić przed założeniem konta i zagraniem u danego buka. Warto sprawdzić jedynie jakie formy kontaktu są dostępne (live chat to już duży plus na starcie, bo z reguły daje natychmiastowy kontakt z przedstawicielem) i ewentualnie poszukać opinii o jakości obsługi gracza u innych typerów.


9. STATYSTYKI I WYNIKI

Pomimo że w Internecie mamy w bród serwisów ze statystykami sportowymi, wielu graczy nie lubi wychodzić poza stronę, gdzie obstawia. Dlatego ważną cechą dobrego buka online jest dostępność (i przystępność) wyników aktualnych i historycznych. Pozwala to typerom ocenić szanse zawodników i zespołów na przyszłe spotkania, wyszukać ciekawe trendy i zaplanować strategię obstawiania. Im statystyki bardziej głębokie, szczegółowe i dobrze podane pod względem wizualnym – tym lepiej dla grających z głową typerów.


10. SPORTY WIRTUALNE

Wirtualne zakłady to symulacja zakładów sportowych, oparta o fikcyjne drużyny i losowe algorytmy, które ustalają wyniki. Wydarzenia wyglądają jak gra video i trwają tutaj od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, więc zabawa może trwać właściwie cały czas. Oczywiście, statystycznie minimalną przewagę ma bukmacher, ale jeśli akurat nie ma nic ciekawego w prawdziwym sporcie a Wy macie ochotę jeszcze coś postawić – wirtualne sporty spieszą Wam z pomocą.

Nie ukrywajmy – zakłady wirtualne to w praktyce gra hazardowa. Ale przy obecnej ustawie jaka obowiązuje w Polsce (lato 2018) jest to właściwie jedyna dozwolona oficjalnie forma gier losowych online – chyba że w końcu doczekamy się obiecanego w tej ustawie państwowego e-kasyna…

Niemal każdy z licencjonowanych polskich bukmacherów online oferuje taką formę zabawy, różnią się one jedynie dostawcą oprogramowania. Jeśli więc taki dodatek do prawdziwych zakładów sportowych uważasz za ciekawy, zwróć uwagę na to jakie dyscypliny są oferowane i jak prezentuje się wizualnie panel do obstawiania.


Powyższe 10 elementów serwisu bukmacherskiego online w Polsce to właściwie podstawa. Którego więc buka wybrać? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sam, najlepiej na podstawie własnych obserwacji niż opinii znajomych czy anonimowych internautów. W naszym rankingu legalnych bukmacherów znajdziesz tych najlepszych, ale spodziewamy się, że nowy system licencyjny dopiero przyciągnie największych operatorów z rynku europejskiego. A nic tak nie działa dobrze na ofertę dla klienta jak zdrowa konkurencja.

Życzymy powodzenia w doborze solidnego buka i samych wygranych kuponów!