Czym jest handicap?

Handicap – co to jest?

Legalne zakłady sportowe zyskują coraz większą popularność. Gracze starają się znaleźć możliwości większych wygranych, które jednocześnie łączą się z podejmowaniem mniejszego ryzyka. Doskonałym przykładem jest tu handicap, który jest świetnym wyborem zarówno dla początkujących graczy, jak i tych, którzy mają już doświadczenie.

Handicap – co to jest?

Handicap jest stosunkowo znanym pojęciem w zakładach bukmacherskich, jednak nie wszyscy gracze zdają sobie sprawę na czym on polega. Na samym początku warto wyjaśnić definicję tego słowa, które odnosi się do ilości bramek bądź też punktów. Zatem jest on nieodłącznym elementem kuponów posyłanych na mecze piłkarskie, koszykarskie, bądź też tenisowe. Najlepiej, czym jest handicap wyjaśnić na przykładzie. W spotkaniu reprezentacji Niemiec w piłce nożnej z reprezentacją Polski, gdzie to Niemcy uznawani są przez bukmachera za faworyta, można przyznać Polsce tzw. fory, jeszcze przed meczem i do wyniku dodać jej punkty. Przyznając Polsce handicap 2 i stawiając właśnie na nią, można wygrać nawet mimo jej przegranej. Jeśli Niemcy zdobędą tylko jedną bramkę i wygrają, to mimo wszystko dzięki handicapowi końcowy wynik zakładu będzie wynosił 2:1 dla Polski. W przypadku, gdy postawi się na Polskę handicap 2, a Niemcy wygrają różnicą 3:0 i postawi się na Polskę, to niestety przegra się zakład, gdyż końcowy wynik zakładu wyniesie 2:3. W przypadku handicapu europejskiego możliwym wynikiem jest też remis, dlatego gdy taki wynik padnie, a postawiło się na jedną z drużyn, zakład jest przegrany.

handicap co to jest

 

 

Różnice pomiędzy handicapem azjatyckim i europejskim

Wyróżniamy dwa główne rodzaje handicapów: europejski i azjatycki. Jeśli zastanawiasz się, co to jest handicap azjatycki i czym różni się od europejskiego, to w niniejszym kompendium znajdziesz odpowiedź. W przypadku handicapu europejskiego każdy gracz ma trzy opcje: wygrana gospodarzy, wygrana gości albo remis. Z kolei handicap azjatycki eliminuje możliwość remisu, zatem można stawiać jedynie na faworyta lub teoretycznie słabszą drużynę. Dzięki temu w przypadku remisu nie straci się pieniędzy, gdyż zakład jest zwracany.

Inne rodzaje handicapów, z których możesz skorzystać grając w zakłady

Poza handicapami europejskimi, gdzie dolicza się pełne punkty, są również handicapy 1,5 na faworyta lub drużynę teoretycznie słabszą. Czym charakteryzują się takie zakłady? Chodzi tutaj o różnicę goli lub punktów zdobytych lub straconych względem drugiej drużyny. Zatem w meczu FC Barcelona – Atletico Madryt, stawiając handicap 1,5 na Atletico, jeśli wynik końcowy wyniesie 3:2 dla Barcelony, to wygrywamy, jeśli postawiliśmy na wygraną madryckiej drużyny, gdyż końcowy zakład wyniesie 3:3,5. Możemy również postawić na wygraną Barcelony, doliczając handicap Atletico, w przypadku, gdy końcowy wynik po doliczeniu handicapu będzie na naszą korzyść, to wygrywamy. Można również obstawić handicap ćwiartkowy 0,75. W tym przypadku zakład dzieli się na dwie części, tj. handicap 1:0 oraz 0,5. W tym przypadku obstawiając wygraną Barcelony wygrywamy, jeżeli nasza drużyna zwycięży bądź też zremisuje. Warto jednak zauważyć, że w przypadku handicapu ćwiartkowego przegrana jednym golem oznacza, że połowa stawki jest nam zwracana. Natomiast, gdy obstawimy zwycięstwo Atletico Madryt, to tylko zwycięstwo różnicą dwóch goli daje nam wygraną. Można również przyznać drużynom handicap równy, który jest inaczej zwany zakładem bez remisu. Tutaj trzeba wiedzieć, że tylko i wyłącznie zwycięstwo typowanej drużyny oznacza dla nas wygraną zakładu. Zatem szansę na wygraną to 50 na 50. Jeżeli drużyny zremisują to wkład w przypadku kuponu typu Singiel będzie nam zwrócony, a w przypadku kuponów AKO kupon jest nadal w grze, aż do zakończenia i poznania wyników wszystkich meczów.
Można również zdecydować się na handicap podzielony 0 i 0,5. W tym przypadku stawka zakładu zostaje podzielona pomiędzy handicapy 0,5 i 1:0. Zatem stawka zakładu tworzy dwa osobne handicapy. W tej kombinacji można wygrać dwa zakłady bądź też jeden zakład, można również przegrać dwa zakłady. W przypadku handicapu na Barcelonę 0 i 0,5, to przegrywamy oba handicapy, gdy wynik meczu jest 1:2 na korzyść Atletico. Jeżeli dojdzie do remisu to zwracana jest połowa stawki, jednak dotyczy to tylko handicapu 0, natomiast handicap 0,5 jest przegrany. Z kolei wynik 3:2 na korzyść Barcelony oznacza oba wygrane handicapy.

handicap azjatycki

Dlaczego warto grać z handicapem?

Zakłady typu handicap mają wiele zalet. Otóż na samym początku warto zauważyć, że są niezwykle atrakcyjne. Można wygrać zdecydowanie więcej niż w przypadku normalnego zakładu. Ma to szczególnie miejsce, gdy jedna drużyna jest zdecydowanym faworytem, co normalnie powoduje, że kurs na jej wygraną jest bardzo niski. Jednak dzięki handicapom, staje się on zdecydowanie atrakcyjniejszy. Handicapy umożliwiają też bezpieczniejszą grę, gdzie szansę na wygraną bądź też ewentualnie zwrot są większe. Przykładem jest oczywiście handicap ćwiartkowy. Gracze muszą rzecz jasna dysponować wiedzą, ale tak naprawdę jest ona wymagana we wszystkich zakładach.
Warto skorzystać z gry z handicapem już na początku przygody z zakładami sportowymi, kiedy otrzymujemy bonus powitalny. U niektórych bukmacherów, np. PZBUK po wygranej takiego zakładu można już wypłacić pieniądze. W przypadku bukmacherów, gdzie bonusem należy obrócić kilkakrotnie przy odpowiedniej wiedzy i pewnej dozie szczęścia można wygrać naprawdę dużo.