Odpowiedzialna Gra

Zakłady sportowe są formą rozrywki o charakterze hazardowym, mimo że w przeciwieństwie do wielu gier kasynowych opierają się w dużo większym stopniu o wiedzę i analizę wydarzeń z przeszłości.

Jednak fakt obstawiania i wygrywania (lub przegrywania) prawdziwych pieniędzy u niektórych graczy może spowodować uzależnienie i problemy z tym związane.

Jako strona informująca i rekomendująca tę formę rozrywki naszym Czytelnikom, czujemy się zobowiązani przypomnieć o najważniejszych zasadach, które pomogą uchronić ich przed nałogiem i sprawią, że zakłady sportowe pozostaną jedynie emocjonującą zabawą towarzyszącą kibicowaniu.


Granie to nie zarabianie

Na pewno słyszałeś opowieści o zawodowych typerach, którzy regularnie zgarniają dziesiątki tysięcy ogrywając bukmacherów. Cóż, większość tych opowieści możesz wsadzić między bajki. U buka czy w kasynie możesz wygrać ale nie możesz wygrywać. Albo pokona Cię statystyka (czyli marża bukmachera) albo limity kwotowe, które szybko dostaniesz jeśli za dużo wiesz o sporcie i regularnie wyciągasz pieniądze od buka. W najlepszym wypadku możesz przejść na drugą stronę barykady i dostać pracę u bukmachera jako tzw. oddsmaker czyli analityk kursowy… Traktuj obstawianie jako zabawę, doładowanie emocjami do meczu i premię finansową jeśli wejdzie Ci kupon.


Ustal limity

Graj jedynie za kwoty na jakie Cię naprawdę stać – na przykład tyle ile wydałbyś wychodząc na kolację zamiast na mecz z kuponem. Jeśli koniecznie chcesz się odegrać – ustal sobie limit, powyżej którego odpuścisz a przegrana nie wpłynie na Twój osobisty budżet. Jeśli zarabiasz i grasz regularnie, określ sobie konkretną kwotę, którą możesz zostawić u bukmachera w konkretnym okresie czasu.


Ostrożnie z „systemami”

W internecie roi się aż od „sprawdzonych” systemów na wygrywanie u bukmachera. Wiele z nich bazuje na obstawianiu do oporu, aż przegrane wcześniej pieniądze zwrócą się po wygranej. Pamiętaj, że taka strategia wymagać będzie od Ciebie coraz większej ilości pieniędzy na grę oraz o tym, że prędzej niż później trafisz na limity u bukmachera, które mogą położyć kres takiej grze. No i czasami pechowa seria może trwać naprawdę długo, a kursy na faworytów są tak niskie, że zwrot przy ich wygranej będzie wymagał obstawienia prawdziwej fortuny…


Trzymaj emocje na wodzy

Przeżywanie sportu zostaw sobie na stadion czy przed telewizor. U bukmachera miej chłodną głowę i trzeźwy osąd sytuacji. Nie próbuj się natychmiast odegrać, po przegranej nie szukaj na siłę kolejnego wydarzenia, gdzie można postawić. Nie oszukuj sam siebie i nie bądź specjalistą od krykieta czy curlingu – jeśli puszczasz kupon w ciemno to już jesteś hazardzistą a nie typerem.


Sprawdź, czy nie potrzebujesz pomocy

Zagrożenie uzależnieniem od hazardu jest realne. Portal AnonimowiHazardzisci.org zajmujący się pomocom ludziom z takim problemem proponuje jako test szczerzą odpowiedź na 20 pytań poniżej. Podobno większość nałogowych hazardzistów odpowiada twierdząco na przynajmniej 7 z nich:

 

Sprawdź czy grozi Ci uzależnienie od hazardu:

 1. Czy kiedykolwiek traciłeś czas przeznaczony na pracę lub szkołę z powodu hazardu?
 2. Czy uprawianie hazardu powodowało kiedykolwiek, że twoje życie rodzinne stawało się nieszczęśliwe?
 3. Czy hazard wpływał na twoją reputację?
 4. Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia po grze?
 5. Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard, aby zdobyć pieniądze na spłatę długów albo by rozwiązać finansowe trudności?
 6. Czy uprawianie hazardu powodowało zmniejszenie się twojej ambicji lub skuteczności?
 7. Czy po przegranej czułeś, że musisz wrócić, tak szybko jak to możliwe, by odrobić swoje straty?
 8. Czy po wygranej miałeś silny przymus, aby wrócić i wygrać więcej?
 9. Czy często uprawiałeś hazard dopóki twoja ostatnia złotówka została przegrana?
 10. Czy kiedykolwiek brałeś pożyczki, aby sfinansować swój hazard?
 11. Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś, aby sfinansować hazard?
 12. Czy byłeś niechętny, aby użyć “hazardowych pieniędzy” na normalne wydatki?
 13. Czy hazard powodował, że przestawałeś dbać o dobrobyt własny lub swojej rodziny?
 14. Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard dłużej niż zaplanowałeś?
 15. Czy kiedykolwiek grałeś, aby uciec od zmartwień i kłopotów?
 16. Czy kiedykolwiek popełniłeś lub rozważałeś popełnienie nielegalnego czynu, aby sfinansować hazard?
 17. Czy uprawianie hazardu powodowało, że masz kłopoty ze snem?
 18. Czy kłótnie, rozczarowania lub frustracje wywołują w twoim wnętrzu impuls do hazardu?
 19. Czy kiedykolwiek miałeś pragnienie, aby świętować jakieś szczęśliwe wydarzenia poprzez uprawianie hazardu przez kilka godzin?
 20. Czy kiedykolwiek brałeś pod uwagę autodestrukcję lub samobójstwo w wyniku twojego hazardu?

Więcej informacji dla osób z problemem uzależnienia od hazardu na http://www.anonimowihazardzisci.org