podatek od gier hazardowych

Podatek od gier hazardowych

Podatek od gier regulowany jest przez ustawę z dnia 19 listopada 2009 roku. Zgodnie z art. 71, podlegają mu podmioty, które prowadzą działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych. Tutaj warto wiedzieć, że obowiązek podatkowy bukmacherów powstaje wraz z rozpoczęciem działalności.

Kto ulega podstawie opodatkowania?

W przypadku podstawy opodatkowania trzeba odnieść się do art. 73, która jasno określa wysokość podstawy opodatkowania, jako sumę wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów. Dotyczy to jednak loterii i gry telebingo. Z kolei w przypadku gier liczbowych podstawę opodatkowania stanowi suma wpłaconych stawek. Natomiast, jeśli chodzi o gry cylindryczne jest nią kwota stanowiąca różnicę pomiędzy sumami gotówkowymi z tytułu wymiany żetonów, a sumą wypłaconych zwrotów za żetony. Z kolei w zakładach wzajemnych odnosi się ona do sumy wpłaconych stawek. Podmioty są zobowiązane do zapłaty podatku od gier za okresy miesięczne. Mają one być wpłacone na rachunek właściwej izby celnej.

podatek od gier

Stawki opodatkowania gier losowych i hazardowych

Stawka podatku od gier losowych i hazardowych wynosi 10%. Przy zakładach wzajemnych od każdej wypłaconej kwoty odliczanych jest 12% podatku. Z kolei, jeżeli wygrana wynosi więcej niż 2280 zł to obstawiający obciążony jest dwoma podatkami, czyli podatkiem od gier hazardowych, który wynosi 12%, a dodatkowo obciążony jest również podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Zatem w polskim systemie opodatkowanie regulują dwa akty normatywne, czyli ustawa o grach hazardowych i ustawa o podatku dochodowym.

Zobowiązania podatkowe wynikające z ustawy hazardowej

Ustęp 2 art. 72 ustawy o grach hazardowych jasno określa, że przedmiotem opodatkowania jest urządzanie gier hazardowych. Dotyczy to także zakładów sportowych, zatem podatnikiem jest tutaj podmiot, który prowadzi gry hazardowe na podstawie otrzymanej koncesji od Ministerstwa Finansów. Oczywiście bukmacher może prowadzić tylko i wyłącznie takie usługi, na jakie otrzymał pozwolenie. Zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet każdy zakład obciążony jest 12% podatkiem od gier, a ta kwota jest potrącana przez bukmachera jeszcze przed postawieniem zakładu i nie zależy od wygranej bądź przegranej. Gracz nie jest w świetle prawa podatnikiem podatku od gier, chociaż to on ponosi koszty należności podatkowych, które obniżają jego wygraną.

podatek od gier losowych

Gry liczbowe i zakłady – czy konieczne jest uwzględnianie wygranych w rozliczeniu rocznym PIT?

Wielu nowych graczy zastanawia się, czy wygrywając w zakładach sportowych czy innych grach hazardowych są zobligowani do uwzględnienia wygranej w rocznym rozliczeniu podatkowym. Tutaj odpowiedź jest łatwa. Otóż 10% wygranej kwoty, czyli podatek od wygranej muszą płacić osoby, które otrzymały zastrzyk gotówki w kwocie wyższej niż 2280 zł, przy czym pozostali są zwolnieni z PIT. Jednak owy podatek do Urzędu Skarbowego jest wpłacany przez organizatora konkursu bądź bukmachera i potrącany jest on z kwoty wygranej. Dzięki temu laureat w swojej corocznej deklaracji PIT nie musi rozliczać tego przychodu, gdyż podatek jest już automatycznie zapłacony. Organizator gry wpłaca pobrany podatek na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego, przy czym ma na to czas do 20 dnia miesiąca, licząc od czasu przekazania nagrody. Do jego obowiązków zalicza się także przesłanie deklaracji PIT-8 AR. Ma to ma czas do 31 stycznia następnego roku. Zobligowany jest także do przekazania informacji podatkowej dla gracza w postaci druku PIT 8 C.

Nagrody rzeczowe – jak zapłacić podatek?

Sytuacja jest stosunkowo jasna w przypadku wygranych pieniężnych. Natomiast często bukmacherzy organizują także konkursy, gdzie do wygrania są nagrody rzeczowe. Również w tym przypadku konieczne jest odprowadzenie podatku od gier. Ustawa nakłada konieczność regulacji zobowiązań finansowych jeszcze przed odbiorem nagrody. Organizator nie może wydać jej wcześniej niż wtedy, gdy laureat wpłaci na konto odpowiednią sumę. Również w tym przypadku stawka wynosi 10%. Trzeba tu jednak wiedzieć, że choć do opłacenia podatku zobowiązany jest gracz, to rozliczeniem PIT zajmuje się organizator konkursu, np. bukmacher.

Podatek od gier hazardowych – działalność o niskich przychodach

W wielu miastach można spotkać punkty, gdzie można grać na automatach. W tym przypadku wygrane są niskie. Dla tych podatników, którzy prowadzą ten rodzaj działalności gospodarczej koniecznością jest uiszczanie podatku od gier hazardowych w formie zryczałtowanej. Jego wysokość to 2 tys. zł miesięcznie od gier na każdym automacie, co oznacza, że w przypadku, gdy w punkcie znajdują się 3 automaty, podatek miesięczny wyniesie 6 tys. zł. Warto jeszcze wiedzieć, że stawka podatku w przypadku zakładów wzajemnych dotyczących współzawodnictwa zwierząt wynosi 2,5%.

Gry hazardowe są obłożone podatkiem, o czym muszą pamiętać zarówno właściciele punktów z automatami, organizatorzy konkursów i gier losowych, a także zakładów wzajemnych. Dla graczy jest to gwarancją zarabiania dodatkowych środków zgodnie z prawem.