Słowniczek Bukmacherski

Każda branża ma swój język. Innego słownika używają sportowcy, innego dziennikarze a innego na przykład artyści. O matematykach nie wspominając. Przesadą byłoby mówić, że jeden z drugim się nie dogada, jednak są pewne typowo branżowe określenia, które funkcjonują tylko w tym konkretnym środowisku.

Nie inaczej jest z zakładami sportowymi. Polszczyzna polszczyzną ale kilka nowych słówek z poniższego słowniczka z pewnością nie zaszkodzi poznać. Dzięki temu może swobodniej będziesz się poruszał w świecie bukmacherki. Oczywistym jest, że spora część wyrażeń używanych przez buków i typerów pochodzi wprost z angielszczyzny. To w końcu na Wyspach narodziły się nowożytne zakłady sportowe.

Action – czyli „akcja”. Określenie oznaczające, ze nasz zakład jest wciąż ważny.

Ajax – w brytyjskim slangu określenie oznaczające opłatę za zawierane zakłady.

AKO, Akumulator – inaczej zakład wielokrotny. Kilka, kilkanaście lub więcej zdarzeń zawartych na jednym kuponie. Nazwa pochodzi od kumulowania się wygranej wraz z ilością mnożonych przez siebie kursów na każde z zawartych w kuponie typów. Akumulator jest wygrany tylko w przypadku, gdy wszystkie typy okażą się trafione.

Ante post – zakłady zawierane z wyprzedzeniem, czasami dosyć długim, w stosunku do wydarzenia, którego dotyczy, np. zakład zawarty przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych na to, kto będzie ich triumfatorem.

Arbitrage – inaczej surebet. Typ dający pewną wygraną wynikający z różnic kursowych u różnych firm bukmacherskich. Przykładowo: Mecz Legia – Wisła. Bukmacher X daje na zwycięstwo Legii kurs 2.10 a bukmacher Y za zwycięstwo Wisły 2.30. W takim wypadku stawiając u obu np. po 100 złotych na przeciwne rozstrzygnięcia i tak wygramy od 10 do 30 złotych.

Banker – patrz: Pewniak

Balance betting – sposób gry, polegający na obstawianiu dwóch przeciwstawnych zdarzeń i takim dobraniu stawki aby w każdym przypadku osiągnąć zysk.

Bilans konta – różnica miedzy suma wygranych a sumą postawionych stawek na danym koncie u bukmachera.

Bukmacher – potocznie: buk – osoba lub instytucja zajmująca się wystawianiem kursów na zdarzenia, przyjmowaniem zakładów i wypłatą wygranych.

Bukmacher internetowy – bukmacher oferujący swoje usługi w sieci Internet. Bukmacher internetowy ze względu na niższe koszty własne w porównaniu z bukmacherem naziemnym może oferować lepsze warunki (wyższe kursy).

Bonus powitalny – dodatkowe pieniądze oferowane nowemu klientowi firmy bukmacherskiej mające na celu przyciągnięcie go do danego bukmachera.

Chalk player – inaczej faworyt. Zawodnik, który według bukmachera ma największą szanse na zwycięstwo.

Carpet – kurs 3/1

Cash back – zakład, za który bukmacher zobowiązał się do zwrócenia nam stawki w przypadku naszej przegranej.

Cheater – gracz wykorzystujący błędy bukmachera w celu maksymalizacji swoich zysków.

Combo – zakład wielokrotny, kombinacyjny, akumulowany – zakład składający się z wielu zdarzeń.

Coverowanie – metoda obstawiania mająca na celu zniwelowanie skutków ewentualnej porażki. Przykładowo 5 z 6 wydarzeń na naszym kuponie zakończyło się powodzeniem a szóste jeszcze się nie odbyło. Aby w ostatecznym rachunku wyjść przynajmniej na zero obstawiamy to konkretne, szóste wydarzenie przeciwnie niż na naszym dużym kuponie. W takim wypadku niezależnie od wyniku ostatniego zdarzenia odzyskujemy całość lub przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy.

Death match – sytuacja, gdy co najmniej dwóch uczestników zawodów może zająć tę samą lokatę. W takim wypadku stawka jest dzielona na dwa lub więcej – jedna jej część będzie wygrana a druga (i trzecia, jeżeli to trzech zawodników zajęło tę samą pozycję) przegrana.

Depozyt – wpłata środków na konto u bukmachera.

Dokładny wynik (DW) – zakład, w którym typujemy dokładny wynik meczu, np. 2-1

Draw no bet (DNB) – zakład, w którym nie jest ujęty remis. Możemy obstawić tylko wygraną lub przegrana. W przypadku remisu stawka wraca do obstawiającego.

Each way – zakład na jedno wydarzenie składający się z dwóch innych zakładów o tej samej stawce.

Evens – kurs, w którym nasza wygrana jest równa stawce, jaka postawiliśmy, czyli 2.00

Fix – „ustawione” zdarzenie. „Sprzedany”, „wydrukowany” mecz.

Forest bet – w wyścigach konnych – typowanie dwóch pierwszych koni w odpowiedniej kolejności.

Free bet – tzw. zakład bez ryzyka. W przypadku przegranej stawka wraca na nasze konto.

Giełda zakładów – miejsce, gdzie w rolę bukmachera może wcielić się sam gracz, oferując swoje kursy na dane zdarzenia. W przypadku znalezienia chętnego na taki zakład giełda pobiera odpowiednią prowizję od transakcji.

Goliat – wielki zakład. Składa się z 247 zakładów w 8 selekcjach. Do wygrania sumy odpowiadającej zwrotowi postawionej stawki wystarczy prawidłowe wytypowanie co najmniej 2 selekcji.

Gracz – patrz: Typer, Punter

Gracz rekreacyjny – gracz, który obstawia zakłady bukmacherskie dla przyjemności nie traktując tego zajęcia jako pracy zarobkowej a jedynie jako kolejna formę rozrywki.

Gracz zawodowy – profesjonalny typer utrzymujący się z gry w zakładach bukmacherskich.

Handicap – sztuczne, zaproponowane przez bukmachera, wyrównanie szans słabszego zespołu poprzez dodanie PRZED meczem do końcowego wyniku jednej lub więcej bramek.

Handicap race – w wyścigach konnych – sytuacja, gdy faworyt jest dodatkowo obciążany w celu wyrównania szans pozostałych koni biorących udział w wyścigu.

Head to head – zakład na wynik zdarzenia mającego się odbyć pomiędzy dwiema drużynami lub zawodnikami. Np. Która z dwóch drużyn zajmie wyższą pozycję w lidze lub który skoczek narciarski (z dwóch wybranych) skoczy dalej w konkretnych zawodach.

Insider – inaczej przeciek. Nieoficjalna informacja, która może mieć wpływ na wynik zdarzenia.

Klon – inaczej kopiarka– bukmacher internetowy, który wykorzystuje typy innych bukmacherów różniąc się od nich jedynie zmieniona szatą graficzną swojej witryny.

Kontra – patrz: Coverowanie

Kupon – dowód zawarcia zakładu pomiędzy graczem i bukmacherem. Kupon zawiera nazwę wydarzenia, stawkę, kurs oraz datę i godzinę zawarcia zakładu.

Kurs – jest to zapis liczbowy obrazujący proporcjonalne szanse zaistnienia danego wydarzenia, oczywiście tylko według wystawiającego go bukmachera. Kurs mnożony przez stawkę w przypadku prawidłowego typowania daje wygraną.

Livebetting – inaczej zakłady „na żywo” – zakłady na wydarzenia trwające. Charakteryzują się szybko zmieniającymi się kursami w zależności od sytuacji na boisku, stadionie czy innym miejscu, gdzie odbywa się typowane wydarzenie.

Limit – ograniczenie stosowane przez bukmacherów wobec graczy zawodowych, mające ograniczyć straty tych pierwszych. Innymi słowy jest to graniczna wysokość stawki, za jaką możemy zagrać u danego bukmachera.

Masówka – patrz: Public bet

Minimalna stawka – jest to minimalna suma pieniędzy, jaka możemy postawić na dany typ u konkretnego bukmachera.

Misprint – oczywista pomyłka bukmachera polegająca na odwrotnym do zamierzonego wystawieniu kursów. Ewidentne misprinty zazwyczaj kończą się zwrotem stawki, nawet już po rozstrzygnięciu kuponu.

Multikonto – drugie konto zarejestrowane przez tego samego gracza u tego samego bukmachera. Posiadanie multikont jest zabronione u praktycznie każdego bukmachera.

Non runner – uczestnik zgłoszony do zawodów, który ostatecznie nie wziął w nich udziału.

Oddsmaker – osoba wystawiająca kursy na zdarzenia.

Odds against – kurs wyższy niż 2.00. W przypadku prawidłowego obstawienia nasza wygrana będzie wyższa niż stawka, jaką postawiliśmy.

Odds on – kurs niższy niż 2.00. W przypadku prawidłowego obstawienia nasza wygrana będzie niższa niż stawka, jaką postawiliśmy.

Outsider – zawodnik lub drużyna, która według bukmachera nie ma szans na zwycięstwo.

Overlay – sytuacja, gdy analitycy źle oszacują szansę na dane wydarzenie stwarzając tym samym okazję dla typera na zawarcie niedoszacowanego zakładu.

Parlay – inaczej zakład wielokrotny

Pewniak – inaczej banker – typ na drużynę, która w spotkaniu jest zdecydowanym faworytem i jej zwycięstwo jest pewne. Jest to pojęcie wyłącznie teoretyczne, bo przecież zawsze może wygrać drużyna pozornie słabsza.

Pick – zakład bez wyraźnego faworyta.

Podwójna szansa – zakład, w którym obstawiamy nie jedno ale dwa z możliwych rozstrzygnięć, np. wygraną gospodarza i remis, wygraną gości i remis lub wygraną gospodarza i wygraną gości.

Progresja – system gry polegający na podnoszeniu stawki w przypadku niepowodzenia aż do osiągnięcia wygranej. Ostateczna wygrana ma pokryć straty wynikające z wcześniejszego nietrafionego obstawiania.

Public bet – wydarzenie bardzo popularne, na które odnotowano dużą ilość obstawień. W takim wypadku bukmacher może znacząco obniżyć kurs lub w ogóle wycofać zdarzenie ze swojej oferty.

Punter – gracz obstawiający zakłady bukmacherskie, typer.

Push – nierozstrzygnięty zakład, w którym nie ma zwycięzcy. W takim wypadku stawka zostaje nam zwrócona.

Reload bonus – w odróżnieniu od bonusu powitalnego ten jest skierowany do graczy, którzy już u danego bukmachera grają ale niespecjalnie im się wiedzie i swoje środki stracili. Ma on zachęcić pechowców do powrotu do danego buka.

Singiel – inaczej zakład pojedynczy, najpopularniejsza forma zakładów.

Spalone konto – konto, na które bukmacher nałożył tak niskie limity, że granie na nim przestało mieć sens.

Stawka – suma pieniędzy, jaką stawiamy na dany zakład.

Stream – transmisja video wydarzenia sportowego na stronie bukmachera.

Support – dział w firmie bukmacherskiej odpowiedzialny za kontakt z klientem.

Surebet – patrz: Arbitrage

Tasiemiec – inaczej taśma– zakład kombinacyjny składający się z wielu zdarzeń najczęściej po niskich kursach.

Tipster – doświadczony typer oferujący, najczęściej odpłatnie, swoje typy na dane zdarzenia mniej doświadczonym graczom.

Trading – patrz: Arbitrage

Typer – gracz, osoba zajmująca się obstawianiem zakładów sportowych, patrz: Punter

Underdog – zespół lub zawodnik teoretycznie słabszy, mający nikła szanse na wygraną, na którego wystawiono wysoki kurs.

Under/over – zakład polegający na wytypowaniu liczby bramek, jakie padną w meczu. Na przykład obstawiamy under 2.5, co oznacza, że typujemy, że w meczu padnie liczba goli nie większa niż 2, czyli 1-1, 1-0 czy 0-2. Analogicznie przy zakładzie over 2.5 stawiamy na więcej niż dwie bramki w meczu – 2-1, 1-3 itd.

Win – wygrana, wygrany

Wygrana – pieniądze, które otrzymujemy po prawidłowym obstawieniu danego zdarzenia. Na wygraną składa się iloczyn kursu i stawki dodatkowo umniejszony o należny podatek.

Valuebet – zakład, który ma WEDŁUG NAS większą szanse na wygraną niżby to wynikało z kursu oferowanego przez bukmachera.

Yield – wyznacznik skuteczności danego typera. Obliczany jako stosunek zarobionych pieniędzy do tych zainwestowanych.

Zakład dwudrogowy – zakład, w którym możliwe są dwa rozstrzygnięcia, np. (1-2), under/over

Zakład długotrwały – zakład zawierany na wydarzenie mające mieć rozstrzygnięcie po upływie dłuższego czasu, np. zakład na zwycięzcę ligi zawierany przed rozpoczęciem rozgrywek.

Zakład trzydrogowy – zakład, w którym możliwe są trzy rozstrzygnięcia – 1X2

Zakład last minute – zakład zawierany tuz przed rozpoczęciem danego wydarzenia

Zakład o miejsce – zakład, w którym obstawiamy konkretną lokatę danej drużyny lub zawodnika.

Zakłady specjalne – zakłady na wydarzenia niesportowe ale np. polityczne, społeczne lub rozrywkowe.

Zakłady systemowe – zakłady złożone z kilku zakładów dające typerowi możliwość popełnienia błędów. Plusem jest to, że nie musimy trafić wszystkich typów aby odebrać wygraną – minusem, że w przypadku trafienia wszystkich typów nasza wygrana będzie mniejsza niż przy takim samym zestawie w zwykłym zakładzie kombinacyjnym.

Zakłady live– patrz: Livebetting

Zakład złożony – inaczej zakład kombinacyjny. Zakład składający się z kilku zdarzeń na jednym kuponie.

Ziemniak – bukmacher naziemny, oferujący swoje usługi poprzez sieć kolektur.