piłka na środku boiska

System Yankee

Systemy bukmacherskie zostały stworzone, by uatrakcyjnić obstawianie meczów. Dzięki grze na systemach można zarobić więcej, czasem także mniej stracić. Przede wszystkim to jednak źródło większej adrenaliny i dobrej zabawy. Niezbędna jest tu wiedza z zakresu funkcjonowania poszczególnych systemów. Jednym z bardziej popularnych jest system Yankee, który jest rozbudowaną wersją zakładu rozpisowego. Warto przyjrzeć się bliżej jego charakterystyce na określonych przykładach. Nazwa Yankee wzięła się od amerykańskiego żołnierza, który postawił mały zakład, a ze względu na wielokrotny obrót wygrał setki tysięcy dolarów.

obliczanie system yankee

Yankee – system na 11 zakładów

Yankee jest to zakład systemowy. W tym przypadku gra opiera się na rozpisce. Należy wybrać odpowiednią ilość meczów z oferty danego bukmachera. Wymaga on wybrania czterech zdarzeń, czyli czterech meczów i stworzenia z tych zdarzeń, aż 11 kombinacji. Warto jeszcze wiedzieć, że na 11 wspomnianych kombinacji składa się sześć podwójnych kombinacji. Tutaj możemy posiłkować się przykładem, gdzie cztery wybrane spotkania oznaczymy literami A, B, C, D. To właśnie z nich tworzymy owych 11 kombinacji, gdzie znajduje się 6 kombinacji podwójnych, 4 potrójne i jedna poczwórna. To nic innego jak prosta matematyka. Jeśli jednak nadal wydaje się to mało obrazowe, przedstawimy kilka przykładów na podstawie, których będzie można to zrozumieć.

System Yankee na przykładach

Aby przybliżyć system Yankee posłużymy się przykładem ligi niemieckiej. Weźmiemy pod uwagę cztery następujące spotkania: Borussia Dortmund – FC Schalke 04, Bayern Monachium – Hertha Berlin, VFL Wolfsburg – Hannover 96, RB Lipsk – SC Freiburg. Z nich tworzymy kombinacje na zakładzie, gdzie Borussia Dortumund – FC Schalke 04 będzie zakładem A, Bayern Monachium – Hertha Berlin będzie zakładem B, VFL Wolfsburg – Hannover 96 będzie zakładem C, a RB Lipsk – SC Freiburg – D. Załóżmy, że w poszczególnych parach stawiamy na wygraną faworytów, czyli Borussi Dormund, Bayernu Monachium, VFL Wolfsburg i RB Lipsk. Przypuśćmy, że z naszych faworytów przegra Wolfsburg. Nie oznacza to, że nic nie wygramy, gdyż trafione będą kombinacje: AB, AD, BD i ABD. Z kolei, gdy przegra jedynie Borussia będziemy posiadać wygrane kombinacje: BC, BD, BCD. W przypadku przegranej w spotkaniu D, zwycięskimi kombinacjami będą: AB, AC, BC, ABC. Zatem nasze wygrane będą różniły się w zależności od trafionych wariantów i stawki przypisanej naszym zwycięzcom. Minimalny zwrot można zyskać w systemie Yankee za trafienie trzech z czterech spotkań.

wykres zakłady bukmacherskie

Dla kogo odpowiedni będzie system Yankee?

System Yankee polecany jest zarówno dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z zakładami bukmacherskimi, jak i tymi, którzy są bardziej doświadczonymi typerami. Tutaj podstawowa zasada się nie zmienia, zatem należy dokonać właściwej analizy przedmeczowej, na podstawie statystyk, ale również najświeższych wiadomości dotyczących kontuzji w zespole, czy też ważności danego spotkania dla określonej drużyny, która w perspektywie może mieć ważniejsze rozgrywki. System Yankee pozwala przede wszystkim na postawienie małej sumy pieniędzy. Można bowiem wybrać minimalną stawkę, która mnożona jest razy 11 zakładów. Zatem stawiając w jednym zakładzie 4 złote, na cały zakład systemowy musimy wydać 44 zł. Trzeba więc zauważyć, że jest to propozycja dla tych, którzy nie lubią za bardzo ryzykować i lubią dbać o zabezpieczenie na koncie odpowiedniego depozytu na dalszą grę. Korzystanie z systemu Yankee u bukmachera jest najbardziej korzystne dla typerów obstawiających piłkę nożną i wyścigi konne.

Zalety systemu Yankee

We wszystkich zakładach systemowych, również w systemie Yankee podstawową zaletą jest to, że nie musimy tutaj trafić wszystkich wydarzeń prawidłowo. Yankee daje nam pewien bufor bezpieczeństwa w postaci jednego nietrafionego spotkania. W zależności od tego, które to będzie stracimy nieco mniej lub nieco więcej, natomiast ciągle możemy wyjść „na plus”. Nie musimy tutaj stawiać dużych pieniędzy i możemy grać na stawkach minimalnych, co nawet jest polecane, zważywszy na to, że zakład mnożony jest razy 11. W przypadku postawienia większej sumy pieniędzy ryzyko się rozprzestrzenia, zatem mamy lepszy potencjał zysku. Należy jednak pamiętać, że wybierając cztery drużyny, musimy mieć do nich potencjalnie duże zaufanie, gdyż w przeciwnym razie możemy stracić postawione pieniądze, jeśli nie trafimy więcej niż jednego typu.

Warto zdecydować się na system Yankee. Bukmacher nie ogranicza nas tu w kwestii wyboru spotkań. Znając więc daną ligę mamy większe szanse na prawidłowe obstawienie. Oczywiście należy pamiętać, że obstawianie np. ligi niemieckiej, czy angielskiej jest zawsze dość ryzykowne, gdyż drużyny są tu na podobnym poziomie i czasem potencjalny outsider może wygrać z teoretycznym faworytem.