Ustawa o grach hazardowych

Ustawa o grach hazardowych pochodzi z dnia 19 listopada 2009 roku. Określa jasno, które gry są legalne, ale nie tylko. Dotyczy ona także urządzania gier hazardowych, jak i zasad prowadzenia działalności gospodarczej z tym związanej. Odnosi się również do podatku od gier. Wszyscy gracze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą w zakłady sportowe powinni znać przynajmniej główne zapisy tej ustawy, aby nieświadomie nie łamać prawa.

Gry hazardowe – co warto wiedzieć?

Gry hazardowe są to po prostu gry losowe, ale również gry w karty czy gry na automatach oraz zakłady wzajemne. Pod pojęciem gier losowych według ustawy hazardowej kryją się gry liczbowe, w których aby wygrać należy prawidłowo wytypować np. liczbę czy znak. Oczywiście wysokość wygranej zależy od kwoty wpłaconych stawek. Gry losowe to także gry pieniężne, w których uczestnicy kupują np. losy, czy zdrapki. To także gra telebingo, w której aby uczestnictwo warunkowane jest nabyciem dowód udziału w postaci kuponu zwierającego przykładowy zestaw liczb lub znaków, a losowanie nadawane jest za pośrednictwem audycji telewizyjnej. Dotyczy to także gry w kości, a także gier audiotekstowych. Zakłady wzajemne są to z kolei zakłady, gdzie wygraną mogą stanowić pieniądze, ale również nagrody rzeczowe. Te zakłady polegają na odgadywaniu np. wyników meczów. Urządzanie gier hazardowych dozwolone jest na podstawie przyznanej koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia.

Ustawa o grach hazardowych

Najważniejsze punkty ustawy

Bukmacherzy, którzy chcą działać na rynku legalnie muszą posiadać licencję. Tutaj należy wystąpić o koncesję do Ministerstwa Finansów. Należy zobowiązać się do przestrzegania prawa. Najważniejsze jest odprowadzanie podatków w Polsce. Stawka wynosi tutaj 12% od obrotu, a nie od przychodu, a także 10% zryczałtowany podatek od każdej wygranej powyżej 2280 zł, co określa nowa ustawa hazardowa. Ponadto na stronie internetowej bukmachera musi widnieć regulamin zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów. Dotyczy to przede wszystkim weryfikowania wieku i tożsamości każdego gracza, co ma wyeliminować możliwość udziału w grach hazardowych małoletnich. Nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 r. określa możliwość obstawiania jedynie w legalnych zakładach sportowych. W przypadku braku koncesji operatorzy zakładów zostają wpisani do rejestru domen zakazanych w Ministerstwie Finansów, a dostęp do ich stron internetowych zostaje zablokowany dla polskich graczy. Warto podkreślić, że posiadanie koncesji przez bukmachera jest gwarancją jego wypłacalności.

Jakie warunki musi spełnić kandydat na autoryzowanego bukmachera według ustawy antyhazardowej?

Przede wszystkim o koncesję mogą starać się prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terenie Polski. W przypadku spółek zagranicznych konieczne jest posiadanie przedstawiciela lub oddziału na terenie Polski. Warunkiem przedstawicielstwa jest brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa i przestępstwa skarbowe na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Koncesja może być przyznana jedynie takiej spółce, której w ciągu ostatnich 6 lat nie została ona cofnięta. Spółka, aby uzyskać koncesję musi udowodnić legalność źródeł pochodzenia kapitału, a także nie zalegać z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli bukmacher, chce świadczyć swoje usługi online musi ponadto posiadać stronę internetową przypisaną do polskiej domeny. Co więcej każdy bukmacher online zobowiązuje się do archiwizowania danych wymienianych z każdym graczem.

Ustawa hazardowa

Nowa ustawa hazardowa 2019 – czy reklama bukmachera jest legalna?

Ustawa hazardowa określa także jak może reklamować się bukmacher. Otóż reklama jest legalna w ośrodkach gier, a także w punktach przyjmowania zakładów. Dotyczy to także budynków, w których prowadzony jest punkt przyjmowania zakładów. Można także reklamować się na własnych stronach internetowych, jak i podczas imprez sportowych pod warunkiem, że bukmacher jest sponsorem drużyny, zawodników bądź też wydarzenia, ale również w przypadku, gdy bierze czynny udział w imprezie. Aby reklamować się, bukmacher musi umieścić też komunikat o konsekwencjach udziału w nielegalnych zakładach sportowych, a także ryzyku. Warto tutaj zauważyć, że w reklamie nie może wprowadzać potencjalnych nowych użytkowników w błąd sugerując, że hazard działa uspokajająco, a także relaksująco. Nie może również emitować reklam między godz. 6.00, a 22.00, z wyłączeniem umów sponsorskich, a także prowadzić do seksualizacji reklam.

Warto zaznajomić się z ustawą o grach hazardowych. Dzięki temu można uniknąć problemów z prawem i konsekwencji z tego wynikających. Brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności karnej. Tylko legalny bukmacher daje gwarancję wypłaty środków i legalnie odprowadza podatek.