bukmacherzy w uk

Zakłady bukmacherskie w UK? Kursy na obstawianie meczy w Anglii

Zakłady bukmacherskie w UK cieszą się dużą popularnością. Licencję na udzielanie zakładów wzajemnych ma tam ponad 200 bukmacherów. Do najpopularniejszych zalicza się William Hill, Bet-at-Home, czy Bet 365. Brytyjczycy mają zatem spory wybór, a zakłady bukmacherskie w UK objęte są ciekawymi promocjami i bonusami dla nowych graczy. Zgodnie z nową ustawą antyhazardową, w Polsce nie można korzystać z oferty legalnych bukmacherów w Anglii. Jednak ze względu na liczną grupę osób emigrujących zarobkowo temat obstawiania meczy w UK jest popularny, a Polacy przebywający w Anglii chętnie korzystają z możliwości obstawiania u angielskich buków.

Tradycyjne zakłady bukmacherskie w UK

Zakłady sportowe w Anglii mają długoletnie tradycje. Na samym początku były to jedynie zakłady tradycyjne, zawierane w ramach wydarzeń sportowych. Do dziś można obstawiać u bukmachera zakłady na wyścigi konne, które są bardzo popularne w Anglii. Wpłaty i wypłaty odbywają się tu w czasie rzeczywistym. Przed daną gonitwą gracz może obstawić wygraną określonego konia i wpłacić swoją stawkę. Tradycyjne kursy w UK ustalane są przed wyścigiem, a także w momencie jego rozpoczęcia. Zatem każdy obstawiający ma wybór, czy chce wytypować zakład po kursie obowiązującym w momencie jego zawierania, czy tzw. „Starting Price”. Wysokość kursów ustalana jest na podstawie podaży i popytu. Zatem kluczowe w tradycyjnym obstawianiu są sumy wpłacane bukmacherom.

kursy na gonitwy

Zakłady online i giełda bukmacherska zmieniają zasady obstawiania

W przypadku zakładów bukmacherskich w UK gracz może mieć wpływ na wysokość kursów w UK dla poszczególnych zdarzeń, jeśli korzysta z giełdy bukmacherskiej. W zakładach bukmacherskich online kursy na poszczególne zdarzenia są stałe w momencie zawierania zakładu, jednak mogą dynamicznie się zmieniać w zależności od spływających zakładów. Jeśli chodzi o giełdę bukmacherską, największym graczem na rynku jest Betfair. Zasada działania giełd bukmacherskich różni się od oferty bukmacherów online. Tutaj operator zakładów pobiera prowizję od zakładów zawieranych pomiędzy obstawiającymi. Na giełdzie bukmacherskiej gracz może przejąć rolę bukmachera i sprzedawać zakłady. Oczywiście zakłady są zawierane na podstawie kwoty, którą dysponuje na swoim koncie bukmacherskim. Gracz może wytypować tutaj dwa rodzaje zdarzeń: za – „back” i „lay” – przeciw. Ma możliwość zaproponowania wyższego kursu i określonej stawki, a następnie czeka na przyjęcie zakładu przez innego gracza. Warto zauważyć, że kursy w UK typu lay bet są zawsze wyższe od kursów back bet. To znaczy, że kursy które można przyjąć na to, że dane zdarzenie będzie miało miejsce, są niższe od tych, które można zaoferować za to, że dane zdarzenie się nie wydarzy. Najłatwiej jest zilustrować to na przykładzie. W Betfair kursy „lay” oznaczone są różowym kolorem, a „back” niebieskim. Gracz może obstawić zdarzenie po kursie jaki jest aktualnie oferowany, może również go zwiększyć i czekać aż inny gracz go przyjmie. W tej sytuacji, chcąc obstawić wynik meczu pomiędzy Rogerem Federerem i Gilles Simonem, gdzie to ten pierwszy uważany jest za faworyta i właśnie na niego chce się wystawić zakład podbijając kurs z 1.16 do 1.17 wystarczy dobrać stawkę, której nie trzeba mieć na koncie, gdyż jej koszt pokryje gracz, który przyjmie zakład. Przypuśćmy więc, że ustalamy stawkę 1000 funtów. Musimy mieć zatem 160 funtów na swoim koncie, a w grze jest 1160 funtów. W przypadku, gdy przegramy tracimy całą pulę, czyli naszą postawioną pulę plus stawkę wpłaconą przez gracza. Jeżeli z kolei wygramy to nasz zysk wyniesie wtedy 1000 funtów. Oczywiście w takim przypadku prawdopodobieństwo twojej wygranej w roli bukmachera jest bardzo małe, ale ryzykujemy też nie wiele i na tym to w skrócie polega. Im wyższy jest kurs, tym większe ryzyko ponosimy wcielając się w rolę bukmachera.

Kursy w UK

Zakłady typ spread i dwa typy kursów

Bukmacherzy w UK oferują zakłady typu spread, które służą przyciągnięciu jak największej liczby graczy. Spread dotyczy luki pomiędzy dolną a górną wyceną na dany zakład. Tutaj obstawiając trafnie można wygrać więcej niż w przypadku innych zakładów, ale kiedy błędnie wytypujemy poszczególne zdarzenia analogicznie tracimy więcej. W przypadku bukmacherów w UK możesz spotkać się z dwoma typami zapisu kursów: ułamkowym i dziesiętnym. Drugi z nich obowiązuje również w Polsce i jest powszechnie znany graczom. Zatem, jeżeli Manchester United w meczu z Tottenhamem uważany jest za faworyta, a prawdopodobieństwo jego zwycięstwa zostanie przez bukmachera ocenione na 40%, to kurs wyniesie 2,5. Nie oznacza to, że w zapisie ułamkowym będzie widniał w postaci 2,5/1. Wartość ułamkowa dotyczy bowiem zysku netto, z danego zakładu. W przypadku kursu 2,5, zysk może wynieść 1,5, jeśli odejmie się postawioną stawkę. Zatem w zapisie ułamkowym kurs w UK będzie tu wyglądał następująco: 6/4, 3/2 lub 1,5/1. Warto o tym pamiętać, jeśli zamierzamy grać w zakładach sportowych w UK lub innym kraju, gdzie możliwe jest legalne obstawianie u bukmacherów z UK, np. w Irlandii.